Новини

ВАСУ ВИСЛОВИВСЯ ЩОДО ПОРЯДКУ РОЗГЛЯДУ СКАРГ У СФЕРІ ДЕРЖРЕЄСТРАЦІЇ


Вищий адміністративний суд України переглядав судові рішення у справі за позовом особи до Мін'юсту в особі Департаменту державної реєстрації, Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації.

Позивач просив визнати неправомірними дії щодо розгляду скарг товариства, підготовки висновку, скасувати висновок Комісії щодо розгляду скарг товариства, визнати неправомірним та скасувати наказ Мін'юсту та зобов'язати Мін'юст скасувати державну реєстрацію реєстраційних дій зі скасування реєстраційних дій.

Відповідно до обставин справи державний реєстратор провів реєстраційні дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» та «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», якими змінено повне та скорочене найменування товариства, склад учасників товариства, місцезнаходження товариства, керівника товариства та інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи, яким зазначено позивача.

Товариство звернулось до Комісії зі скаргою щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Комісія за результатами розгляду вказаних скарг склала висновок, а Мін'юст видав наказ «Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив частково. Визнав протиправним та скасував висновок Комісії, визнав протиправними та скасував пункти наказу Мін'юсту та зобов'язав Мін'юст скасувати державну реєстрацію реєстраційних дій зі скасування реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Апеляційний суд рішення суду першої інстанції скасував в частині задоволених вимог про визнання протиправним та скасування висновку Комісії та прийняв у цій частині нове рішення - про закриття провадження у справі. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишив без змін.

Суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що розгляд скарг товариства проведено з порушенням вимог Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого Постановою КМУ № 1128 від 25.12.2015, а саме: відсутні докази направлення товариству та отримання ним повідомлення про час та місце розгляду скарг. Також суди зазначили, що відповідачі не надали докази направлення товариству чи позивачу копій скарг не пізніше дня, що передує дню розгляду скарг по суті.

Суди вважали, що згідно з положеннями п. 10 Порядку № 1128 суб'єкт розгляду скарги має використовувати послідовно кожний наступний спосіб повідомлення виключно у разі неможливості використання попереднього. При цьому суди встановили, що копія оголошення про розгляд скарги була розміщена на веб-сайті Мін'юсту напередодні розгляду скарги.

ВАСУ не погодився з рішеннями окружного та апеляційного адміністративних судів, скасував їх в частині задоволення позову та ухвалив в цій частині нове рішення про відмову у позові (постанова від 12.12.2017 у справі№ 826/1256/17).


Детальніше...